2014. szeptember 9., kedd

A "mediterrán" kenyér

Van egy kenyérrecept, amit a tesztelők közül eddig mindenki imádott. Hogy miért? Egyértelműen a mediterrán fűszerezés miatt és mert teljes értékű. Miközben eszed, érzed, hogy nem üres szénhidrátot fogyasztasz, ami után fél órával újra éhes vagy. Mint minden kenyér, persze ez is frissen a legfinomabb, de megfelelően tárolva több, mint egy hétig is eláll, hisz élesztő hiányában nem penészedik meg. Ami kenyérsütésnél nagy előny, hogy összeállítással és sütéssel együtt nem több, mint másfél óra az elkészítési idő.
Sokszor küldtem tovább ismerősöknek a receptet miután megkóstolták, valójában a blog ötlete is innen indult. A válogatós holland lakótársamnak is nagyon ízlett, addig nem engedett haza, míg együtt el nem készítettük ezt a fűszeres finomságot. A lelkes bevezető után nézzük, hogyan is készül. Próbáljátok ki, és győződjetek meg róla ti magatok is. :) Az ötletadó receptet itt találjátok.

Hozzávalók:
- 500 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt (Szarvasi)
- 4 ek finom zabpehely
- 2-2 ek lenmag, szezámmag, napraforgómag
- 7 ek olívaolaj
- 3,6 dl meleg víz
- 1 db sárgarépa
- 2 ek citromlé
- 1 kk szódabikarbóna
- 1 kk bazsalikom, oregano, kakukkfű
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 ek nyírfacukor/eritrit
- 1 ek tiszta só

 Hogyan is készül:
  1. Először a fűszereket (oregano, bazsalikom, kakukkfű, zúzott fokhagyma) beáztatjuk a 7 ek olívaolajba. Annál jobb, minél több időt ázik, azért, hogy az olaj átvegye a fűszerek aromáját.
  2. Az 500 g liszthez hozzáadjuk a magokat, zabpelyhet, sót, cukrot, a sajtreszelőn reszelt sárgarépát. Ezt jól elvegyítjük.
  3. A szilárd hozzávalókhoz jön a citromlében megpezsegtetett szódabikarbóna, majd a fűszeres olaj, végül a meleg víz. Jól összekeverjük. Mikor a massza homogén, egy megfelelő méretű formába öntjük. (Én cserepet használok a sütéshez, ami azért jó, mert átengedi a hőt és a nedvességet.)
  4. Kb. 190 C fokon 1 óra alatt készre sütjük. A sütőbe tegyünk egy vízzel teli dobozt azért, hogy ne száradjon ki a kenyér.
Mire figyeljünk:

- A víz mennyisége ehhez a típusú liszthez épp elegendő. Ha másféle lisztet használunk, változhat a szükséges vízmennyiség is. Egy dagasztás előtti kelt tészta állagú masszát kell kapnunk, mindössze kevésbé nyúlékony a tészta (az élesztő hiánya miatt).
- Fontos a forma mérete. Először egy nagyobb formát válasszunk, hogy a kenyér biztosan átsüljön.


Jó étvágyat hozzá!

2014. szeptember 6., szombat

Túró rudi torta extra

Ha a túró rudit és a sütit egy napon említjük, rögtön beindul a fantáziánk. Velem legalábbis ez történt.
Hasonló receptekkel már évek óta szemeztem, de első ránézésre mindegyikből hiányzott valami. Így ez a torta most karamellel és pörkölt mogyoróval egészült ki. Így fest a KinderMaxi Túró Rudi torta az elkészítést és az egy napos türelmi időt követően:

Hozzávalók 2 db piskótához (d=25,5 cm):
- 3 púpos ek liszt
- 2 ek kakaó
- 4 ek cukor
- 4 tojás
- csipet só
Túrókrém:
- 75 dkg túró
- 20 dkg porcukor
- 3,5 dl tejszín
- 2,5 dl tejföl
- 1 ek virágméz
- 1 nagy citrom reszelt héja és leve
- 20 g zselatin
- 1,7 dl víz
- 1 vanília kikapart magja

Karamell (Gordon Ramsay receptje alapján):
- 8 dkg cukor
- 2 ek víz
- 1 dl tejszín
- 2 dkg vaj
- csipet só
Csokiöntet (kétszeres adag):
- 20 dkg étcsokoládé
- 4 ek kókuszzsír
Továbbá:
- 10 dkg durvára darált pirított törökmogyoró
- sütőpapír
Elkészítés:
  1. A piskótához a tojásfehérjéből habot készítek a csipet sóval. Hozzáadom a cukorral habosra kevert sárgáját, majd a lisztet és a kakaóport (ha darabos akkor beleszitálom).
  2. Óvatos mozdulatokkal elkeverem a tésztát, vigyázva, hogy ne törjem össze az állagát.
  3. A tortaformába a sütőpapírt méretre vágom, amit átkenek rendesen vajjal. Aztán beleöntöm a massza egyik felét és 10 perc alatt készre sütöm. Kiemelem a sütőpapírt, majd sütök még egy piskótát a massza másik feléből. A sütőpapírt még melegen távolítom el a piskótáról.
  4. A krémhez a zselatint 1,7 dl vízben folyamatos kevergetés mellett felforralom, majd langyosra hűtöm. Ezután összekeverem a túrókrém hozzávalóival.
  5. Miután megsült a második piskóta is és elválasztottam a sütőpapírtól, visszahelyezem a tortaformába, az adja majd a keretet a tortának.
  6. A piskótatésztára ráöntöm a túrókrém 2/3-át, amire a csokimáz kerül.
  7. A csokiöntethez a darabolt étcsokoládét a kókuszzsíron gőz felett megolvasztom, majd a felét a túrókrémre öntöm. Mielőtt megszilárdul, beleszórom a darált törökmogyorót.
  8. Erre kerül a második piskótatészta. Picit megnyomkodom.
  9. A karamellkrémhez a vízbe beleöntöm a cukrot és lassú tűzön megolvasztom. Nem kell kevergetni,csak rázogatni. Ha aranybarna színűvé válik, hozzáadom a tejszínt, a vajat és a csipet sót. Addig keverem még a tűzön, amíg homogénné nem válik. Ezután ráöntöm a piskótára, gyorsan elegyengetem, mert hamar szilárdul és nagyon tud ragadni. :)
  10. Ezután jön a  maradék túrókrém és a csokiöntet másik fele. (Ha szükséges rámelegítek még az öntetre, hogy elég folyékony legyen.)
  11. Be a hűtőbe vele és a legnehezebb része: várjunk egy napot (de legalább 12 órát:)) mielőtt megkóstoljuk.